share-icon
Sitene EkleWeb Master Araçları

Faiz Hesaplama Aracı

Faiz Hesaplama

aracLogo

Basit faiz, sadece tek dönem için anapara üzerinden hesaplanan türdür. Bileşik ise faizlendirme sıklığına göre vade sonuna kadar her dönemin bitmesiyle kazanılan faizin anaparaya ilave edilerek yeniden yatırılması ve değişen sermaye üzerinden hesaplanan türdür.

Hesaplama Şekli:Faiz Oranı (yüzde %):Faizlendirme Sıklığı:Anapara:Vade(Gün):
comment-image Bir yorum giriniz.

comment-imageFaiz Hakkında Kullanıcı Yorumları

kullanici_resmi
fsdf
sdffsfs
kullanici_resmi
Hshd
Nxndndndnnd
kullanici_resmi
james eric
Do you need personal loan? Loan for your home improvements, Mortgage loan, Debt consolidation loan, Commercial loan, Education loan, Car loan, Loan for assets. [email protected] WhatsApp +918929509036
kullanici_resmi
juliee
Biz bir finans uzmanıyız ihtiyacınız olan miktarda kredi çekin Hızlı ve güvenli krediler sunuyoruz 5.000 € ile 100.000.000 € arasında. Türkiye, Kıbrıs'tan bizimle iletişime geçebilirsiniz. E-posta: [email protected] whatsapp: +1 215 660 7434 https://mrslindarobertloan.wixsite.com/website
kullanici_resmi
..
...
kullanici_resmi
İsim
yıllık%1.2525 faiz oranı ile bir hesapla bakalım..
kullanici_resmi
Nedim
Faizler iyi gibi bu ara ama geçim sıkıntısı yüzünden çok mağdur toplum
kullanici_resmi
Bekir
Fed faiz sabitledi herhangi bir değişim yok gördüğümüz kadarıyla
kullanici_resmi
Nedim
Faizler düştü düştü diyorlar hiçte alakası yok
kullanici_resmi
Celal
Oranlar düştü işimize geldi ama araba fiyatları uçuk zaten aynı şeye takabul edecek
kullanici_resmi
Fatih
Konut kredisi için bu yıl faiz oranlarını düşürsünler yeter
kullanici_resmi
veli
KMH hesaplarında direkt bankalar faiz indiriyorlar oh oh
kullanici_resmi
Hakkı
2020 umuyorum çok zorlamaz artık bizi bu faizlerle tutunmak çok ama çok zor vatandaşından da halinden anlayın artık...
kullanici_resmi
Ferhat
Kar olsun parayı bankaya yatırılsın ardından bir ürün al faiziyle sat cidden hayatımızın her şeyi faiz oldu artık
kullanici_resmi
Bereket tanrısı
Asgari ücretle de tencere kaynamıyor kanka ATV de gibi hayat günlük gülistanlık değil
kullanici_resmi
trex ahmet
hocam hayatımız faiz olmuş!!! bir hesap kitap yapıyorum, ben tüm ay sadece faizlere çalışmışım. biz ne ara bu seviyeye geldik ya...
kullanici_resmi
Faruk
Faiz indirimi geldi yapıldı diyorlarda hiçte bile çektiğimiz kredilerde bindiriyorlar..
kullanici_resmi
Önder
50 bine % 1.23 faiz 72.140,00tl geliyor offf paraya gell ki bu 3 yıllık vade
kullanici_resmi
Zülfikar
Esnaf kefalet en azından daha düşük oranda faiz uygulayarak kredi veriyor
kullanici_resmi
Ertaç
Üçüncü faiz indirimleri bizlere nasıl yansıyacak bakalım
kullanici_resmi
Macit
Olumlu yanıtlar gelmeye başlıyor faiz indirimi için

Faiz Hakkında Bilgi

Bir bankadan kredi veya nakit avans çekmek istediğiniz zaman siz belli bir faiz karşılığında borç verecektir. İstediğiniz vadeye ve miktara göre farklı oranlarda faiz uygulayacaktır. Sonuçta da siz ilk baştakine göre daha fazla parayı geri ödemiş olacaksınız. Faiz konusunun en basit anlatımı bu şekildedir. Sadece bankalar için değil, açık hesap dediğimiz şekilde aldığınız bir ürün için de belli bir faiz ödemiş olursunuz.

Şimdi faiz ve hesaplama yöntemleri hakkında bilgilere göz atalım:

Faiz Nedir?

Banka veya benzeri bir yerden borç olarak verilen paranın işletilmesine karşılık alınan paraya faiz denmektedir. Faiz oranı, belli başlı hususlara bağlı olarak değişim göstermektedir. Bu hususların başında ise vade ve anapara miktarı gelmektedir. Örneğin; bankalar belli bir miktara ve vadeye kadar daha uygun faiz oranlarında borç para verirler.

Ekonomi açısından faizi tanımlamak gerekirse; borç anlaşmasından doğan satış sonucu elde edilen gelirdir. Kapitalizme göre faiz, üretim amaçlı girdi olarak kullanılan sermayeden sağlanan kazanca karşılık gelmektedir. Bunun nedeni ise üretim faktörleri arasında yer alan sermaye, belli bir dönemde kullanılır ve karşılığında kullanım bedeli faizi ile geri ödenir.

Hem borç alan hem de borç veren için basit ile bileşik faiz hesaplama; getiri – borç karşılaştırmalarını doğru yapabilmek nedeniyle son derece önemlidir. Bu nedenle faiz, finansal matematiğin temeli olarak da yorumlanmaktadır.

Basit Faiz Nedir?

Basit faiz sadece anapara üzerinden hesaplanan faiz olduğu için düz mantık bir hesaplama yöntemi vardır diyebiliriz. Hemen formülize edecek olursak;

Faiz Tutarı = Anapara * Faiz Oranı (%) * Vade

Bu hesaplama türünde dikkat edilmesi gereken konulardan birisi, faiz oranının yüzde olarak işleme konu olmasıdır. Yani yüzde 6 faiz oranı dendiği zaman, 0,06 olarak ilgili hesap yapılır.

Hesaplamada dikkat edilecek diğer bir konu ise vadedir. Yıl bazında bir hesaplama yapıldığını bilmelisiniz. Yani 6 ay vade dendiği zaman, 6 / 12 eşitliğinden 0,5 üzerinden hesaplama yapılır. Eğer 90 gün için 90 / 365 eşitliğinden yaklaşık 0,25 üzerinden işlem yapmalısınız.

Bileşik Faiz Nedir?

Bir birim dönemde elde edilen anapara ve faiz toplamının, sonraki birim dönemlerinde hesaba anapara olarak katıldığı ve bu yeni tutar üzerinden hesaplama yapıldığı faiz türüne bileşik denir. Yani her bir dönem için anapara miktarı faize göre artmaktadır. Bir sonrası dönemde de bu yani tutar üzerinden yeniden faiz hesaplaması yapılmaktadır. Bu noktada denkleme faizlendirme sıklığı diye bir kavram da dahil olmaktadır.

Bileşik Faiz Nasıl Hesaplanır?

Bileşik faiz hesabının mantığı da kolay olmasına karşın her bir dönem için ayrı hesaplama yapılması kafa karışıklığına neden olabilir. Bu nedenle adım adım gitmekte yarar vardır.

Bileşik faiz için örnek vermek gerekirse; 2000 Türk lirasının 3 yıl vadeli yüzde 10 faiz oranından bileşik getirisi hesaplanırken, anaparanın ilk yıl sonunda faizi ile beraber ulaşacağı 2200 lira, ikinci yıl faize yatırılan anapara olmaktadır. Bu sefer işlem 2200 lira üzerinden yapılacaktır ve ikinci yılın sonunda 2420 lira anapara olacaktır. Üçüncü yılda ise 2420 lira üzerinden hesaplama yapılacak ve üçüncü yılın sonunda anapara 2662 Türk lirası olacaktır.

Bu işlemi formülize ettiğimizde ise;

Dönem Sonu Ulaşılan Tutar = Anapara * (1 + Dönem Faizi) Tekrarlanan Dönem

Bu formülü yıllık, aylık ve çeyreklik dönemler için revize etmek mümkündür. Şöyle ki;

Yıllık = Anapara * (1 + Dönem Faizi)

Çeyreklik Dönemler = Anapara * [1 + (Dönem Faizi / 4)]4

Aylık Dönemler = Anapara * [ 1 + (Dönem Faizi / 12)]12

Formül ile hesaplama yaparken kafanızın karışma ihtimali yine yüksektir. Yukarıdaki faiz hesaplama aracı üzerinden basitçe bileşik faiz hesaplaması yapabilirsiniz.

up-icon