share-icon
iconWeb Master Araçları

Tazminat Hesaplama Aracı

Tazminat Hesaplama

aracLogo

Kıdem ve ihbar tazminatı aynı formüle göre hesaplanmaktadır. Aşağıdaki araçta ilgili bilgileri girdiğiniz zaman, iki türü de hesaplamış olacaksınız. Tüm detayları iki ayrı kutuda görebilirsiniz.
*Aylık brüt maaşa ek olarak yol, yemek vs., yoksa boş bırakabilirsiniz.
*Yıllık brüt ikramiye toplamı, yoksa boş bırakabilirsiniz.

İşe Başlama Tarihi:İşten Ayrılma Tarihi:Aylık Brüt Maaş:Aylık Brüt Ek Ücretler:
(Aylık brüt maaşa ek olarak yol, yemek vs., yoksa boş bırakabilirsiniz.)
Yıllık Brüt İkramiye:
(Yıllık brüt ikramiye toplamı, yoksa boş bırakabilirsiniz.)
comment-image Bir yorum giriniz.

comment-image Tazminat Hakkında Kullanıcı Yorumları

kullanici_resmi
ahmet
güzel tazminat aldık sonunda
kullanici_resmi
ahmet
ne yapacaz böyle bilmiyoruz
cihan
al benden de o kadar
kullanici_resmi
kerem
bizim bu işlere daha çok var
ahmet
o kadar sene yaşacağımız belli sanki...
kullanici_resmi
Yasar
Güzel araç
kral
Tazminatımızı alacağımıza şükrediyoruz daha ne yapalım.
mehmet
bende beğendim
Aslan
aynen
kullanici_resmi
tarık
Şimdi bu kıdem tazminatı kalkıyor mu? Ben kendim işten çıksam da alamayacak mıyım tazminatı mı?
kullanici_resmi
deli osman
adamların 1 dediğini iki etmedik bizi tazminatsız attılar. zaten 1.5 yılımı doldurmuştum. hakkımı aramaya kalksam avukat masrafları falan alacağımı geçiyor. böyle iş mi olur arkadaş ya...
kullanici_resmi
Veysi
Mer girisim 04 06 2012 cikisimda yilbasi gunu ise gitmedigim icin 31 12 2018de cikarildim 12 saat calisiyorum 1850 bankaya 1150 elden toplamda 3000 tl aliyorum ayda enaz 2 pazar 12 saat mesaisi yapiyorum ssk primimse asgari ucretten 2650 yatiyor bana biri ne kadar tazminat almaya hakkim oldugunu soylermi tsk
kullanici_resmi
mehmet ataca
3 yıldır ne derlerse yaptık, bugün itibari ile tazminatım verilmeden işten çıkartıldım. yüz kızartıcı suç işlemişim ama hiç öyle birşey işlemedim, nereye başvurmalıyım???
kullanici_resmi
Ata
Tazminat işi de artık yalannn ya. Biz beş kuruş kazanmanın derdine düştük artık tazminat az ötede dursun.
kullanici_resmi
Murat
Güzel araç
kullanici_resmi
murat ö.
iş yerim ben izindeyken çıkışımı vermiş, henüz 1 yılım dolmamıştı. sanırım bu durumda tazminat alamıyorum değil mi?
kullanici_resmi
ali
Kendi arzunla çıkarsan çok abi bu tazminat işi.
kullanici_resmi
Doğan
Bu kadar az alacağımı bilseydim az daha çalışırdım arkadaş...
kullanici_resmi
Resül
Şimdi bu kıdem tazminatı kalkarsa ne yapacağız? Hesaplama yapıyoruz ama bir işe yarayacak mı?
kullanici_resmi
resül
Abi kendi rızanla çıkıyorsan tazminat alma işi gerçekten zorlaşıyor. Bakalım bu yıl ne kadarlık bir değişim olacak.
kullanici_resmi
Derya
alabileceğim 1500 lira tazminat olduğunu öğrendim... şirketin bana dediği rakam ise hesaplamada çıkandan çok düşük bir tutardı.
kullanici_resmi
ömer SLX!
tazminat hesapladığında gördüğü rakamı alan var mı? - YÖK konu kapanmıştır. burası Türkiye kardeşim vermezler.
kullanici_resmi
mehtap civacı
25 bin küsür tazminatım çıkıyor, hadi hayırlısı bakalım.
ahmet
oooo parayı vurmuşsunuz mehtap hanım. :)
kullanici_resmi
mustafa XL
aylık 7200 TL brüt kazanıyorum, 2011 yılından beri çalışmaktayım, hesaplamaya göre tazminatım Net : 53.658,66 TL yok artık! cidden bu kadar verirler mi :)
emirbey
net ne kdar alıyorsun nasıl hesapladın
murat
la yok mustafa burası türkiye. adam hakkı yemek kul hakkı yemek moda, kesin bir kulbuna uydururlar.
kullanici_resmi
Kerem
Arkadaşlar 20 yıldır çalışmış olduğum kurum ile anlaşmazlık sonucu yollarımızı ayırdık. Kıdem tazminatım 20 bin lirayı geçer mi sizce?
kullanici_resmi
Hakkı
7 yıldır çalıştığım iş yerinden ekonomik kriz nedeniyle çıkarıldım. Tazminatımı kuruşu kuruşuna almak istiyorum. Ne kadar bir tutar alabilirim?
kullanici_resmi
bekircan
16 yıldır çalıştığım şirketten haksız gerekçeyle çıkarıldım. ne kadar tazminat alırım acaba?
ahmet
en az 30 bin alirsiniz
kullanici_resmi
muzaffer
7 yıl aynı iş yerinde çalıştım daha sonra kendi isteğimle ayrıldım. tazminat almaya hakkım var mı?
aydın
muzaffer haber alınca buraya yazar mısın be de merak ediyorum

Tazminat Hakkında Bilgi

İhbar ve kıdem tazminatı, İş Kanunu gereğince işten çıkarılan çalışana işveren tarafından çalıştığı yıllara istinaden ödenen ücretlerdir. İkisi birlikte hesaplanan bu tazminat türleri, muhasebesel işlemler arasında yer almaktadır. Genel olarak çalışan kişi işten çıkarıldığı zaman, herhangi bir aksi durum yoksa muhasebe tarafından hesaplanarak verilemektedir.

Çalışan ve işveren tarafından fazlasıyla merak edilen bu iki tazminat hesaplama yöntemine ve haklarındaki bilgilere detaylarıyla göz atalım:

Kıdem Tazminatı Nedir?

Çalışanların 4857 sayılı İş Konunu gereğince işten çıkarılması durumunda işveren tarafından çalıştığı yıllar için ödediği ücrete kıdem tazminatı denmektedir. İşçi çalıştığı her 1 yıl için bir maaşı kadar kıdem tazminatı almaktadır. Kişinin bu tazminatı alabilmesi için en az 1 yıl boyunca aynı kurumda çalışmış olması da gerekmektedir. Bu şart, aynı kurumun farklı işyerleri için de geçerlidir.

Kıdem tazminatı, kendi isteğiyle yani istifa etmesiyle sadece belli şartlara bağlı olarak verilebilir. Bu şartlar dışında çalışan işten çıkarıldığı sürece kıdem tazminatı alabilmektedir. Bu konuda bilinmesi gereken konulardan birisi de sadece işçilerin kıdem tazminatı alabildiğidir yani memurlar bu haktan yararlanamamaktadır.

Kıdem Tazminatı Tavan Fiyatı Nedir?

Kıdem tazminatı alabilmek için gerekliliklerin yerine getirilmesi kadar, maaşın her yıl belirlenen kıdem tazminatı tavan fiyatının üzerinde olup olmadığını da bilmek gerekiyor. Kıdem tazminatı hesaplama işleminde her yıl değişen bir tavan fiyat uygulanıyor. Maaşı bu tavandan fazla olan kişiler, her yıl tavan ücret kadar kıdeme hak kazanmış olurlar. Eğer maaş, tavan fiyattan düşükse kendi maaşları üzerinden hesaplama yapılmaktadır.

Asgari ücrete 2018 yılında yapılan zam ile birlikte kıdem tazminatı tavan fiyatı da değiştirilmiştir. 1 Ocak 2018 itibariyle işçilere ödenecek kıdem tazminatının tavan fiyatı 5.001,76 lira olmuştur. Bu rakam yılın ikinci yarısında 5.434,42 liraya yükseltilmiştir. Bu rakamlar, devlet tarafından düzenli olarak güncellenmektedir.

Çalışanlar Hangi Durumlarda Kıdem Tazminatı Alabilirler?

 • İşçinin işveren tarafından işten çıkartılmasıyla hak kazanılır. Ama işten çıkartılma nedeni, ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılık olmaması (Hırsızlık, huzur bozucu davranış gibi) gerekir.
 • İş yasasına göre; sağlık sorunu gibi haklı bir nedene dayanarak işten ayrılma zorunluluğu oluştuğu durumlarda hak kazanılır.
 • Erkek çalışanlar, askerlik yüzünden işten ayrıldıklarında tazminat hakkı kazanırlar.
 • Kadın çalışanlar, çalışırken evlenirse ve evlendikten sonra bir yıl için kendi isteği ile işten ayrılırsa hak kazanırlar.
 • Emeklilik şartlarını yerini getirmiş çalışanlar kıdem tazminatı hakkı kazanır. Prim ödeme gün sayısını dolduran ve emeklilik yaşını doldurmayanlar, işten ayrılırsa kıdem tazminatı alabilir. Aynı şekilde yaşı doldurup, prim ödeme gün sayısını doldurmayanlar da işten ayrıldıklarında kıdem tazminatına hak kazanırlar.
 • Çalışanın istifa etmemiş olmaması alabildiği kıdem tazminatını, vefat durumunda da yasal varisleri alabilir. Sakatlık durumunda ise sakatlık aylığı alınacağı için kıdem tazminatına da hak kazanılmış olunur.
 • İşyeri kapansa da iflas açıklasa da çalışanların kıdem tazminatını ödemek zorundadır.

Yukarıdaki şartlar altında kıdem tazminatı almaya hak kazanabilirsiniz. Eğer tazminatsız bir şekilde işten çıkarıldıysanız çıkış tarihinden itibaren 10 yıl içinde işverenden tazminat isteyebilirsiniz. Verilmemesi durumunda da 10 yıl içinde yasal yollara başvurabilirsiniz.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Hak kazanmış olduğunuz kıdem tazminatının ne kadar olduğunu öğrenmek için yukarıdaki hesaplama aracını kullanabilirsiniz. İlgili alanları doldurarak hesapla butonuna bastığınız zaman sonucu, tüm detaylarıyla görürsünüz. İşe başlama ve ayrılma tarihlerini, gün – ay – yıl şeklinde girmeli, ardından aylık brüt maaşınızı ilgili alana yazdıktan sonra hesapla butonuna basmalısınız. Aylık brüt ek ücretler ile yıllık brüt ikramiye kısımlarını boş bırakabilirsiniz.

Kıdem tazminatı hesaplama yaptığınız zaman çıkan sonuçları incelediğinizde damga vergisi kesinti yapıldığını görürsünüz. Belirlenen damga vergisi tutarı ise yüzde 0,759'dir. Size ödenecek net kıdem tazminatı miktarı da bu kesinti yapıldıktan sonra size verilmektedir.

Kişinin işe başladığı tarihten hizmet akdinin devamı süresince her geçen tam yıl için işveren tarafından işçiye 30 günlük giydirilmiş brüt ücreti tutarında kıdem tazminatı ödeme zorunluluğu vardır. Bir yıldan artan süreler içinde ise aynı oran üzerinden ödeme yapılmaktadır. Kıdem tazminatı ile ihbar tazminatı hesaplaması aynı formül üzerinden yapılmaktadır.

Hesaplama işini yukarıdaki aracı kullanarak yapabileceğiniz gibi formülize edilmesine bir örnekle yer verelim:

 • Günlük Ücret: 3000 / 30 gün = 100 lira
 • Günlük İkramiye Kazancı: (3000 * yılda 4 kere) / 365 gün = 32,87 lira
 • Giydirilmiş Ücret: 100 + 32,87 = 132,87 lira
 • Giydirilmiş Ücretin 30 Günlük Karşılığı: 132,87 * 30 = 3986,1 lira

Çalışan çalıştığı her yıl için 3986,1 lira kıdem tazminatı kazanacaktır. 5 yıl 5 ay ve 5 gün çalışma günü üzerinden hesabı devam ettirirsek;

 • 5 yıl için (3968,1 * 5) hesabından 19.930,5 lira
 • 5 ay için [(3986,1 / 12) * 5] hesabından 1.660,87 lira
 • 5 gün için {[(3986,1 / 12) / 30] * 5} hesabından 55,36 lira
 • Kişinin Alacağı Toplam Kıdem Tazminatı: 19.930,5 + 1.660,87 + 55,36 = 21.646,73 lira

İhbar Tazminatı Nedir?

İş Kanunu'nun 17. Maddesi'nde düzenlenen ihbar süresi, işçi veya işverenin birbirine önceden haber vermesi gereken süreye verilen isimdir. Gerekli bildirim yapmadan işçinin çıkması ya da işverenin çıkartması durumlarında ödediği bedele de ihbar tazminatı denmektedir.

İhbar tazminatı sadece işveren tarafından çalışana ödenen bir yükümlülük değildir. Ayrıca çalışanların bazı durumlarda işverene ödemeleri gereken bir tazminat olduğu da bilinmektedir. İhbar tazminatındaki amaç; çalışanın ya da işverenin işi bırakma ya da işten çıkarma niyetlerini makul bir sürede karşı tarafa bildirmelerini sağlamaktır.

İşçinin Çalıştığı Süreye Göre İhbar Süreleri Nelerdir?

İhbar süresi çalışan kişinin aynı işyerine çalıştığı süreye göre farklılık göstermektedir. Buna göre;

 • 6 aydan az çalışanlar için 2 hafta,
 • 6 ay – 1,5 yıl arası çalışanlar için 4 hafta,
 • 1,5 yıl 3 yıl arası çalışanlar için 6 hafta,
 • 3 yıl ve üzeri çalışanlar için 8 haftadır.

İhbar Tazminatı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

İhbar tazminatı, kıdeme göre daha basit bir şekilde hesaplanmaktadır.

 • 2 haftalık ihbar tazminatı alacak kişilerde; 2 haftalık brüt ücret / 14 gün
 • 4 haftalık ihbar tazminatı alacak kişilerde; 4 haftalık brüt ücret / 28 gün
 • 6 haftalık ihbar tazminatı alacak kişilerde; 6 haftalık brüt ücret / 42 gün
 • 8 haftalık ihbar tazminatı alacak kişilerde; 8 haftalık brüt ücret / 56 gün

Yukarıdaki formüller üzerinden ihbar tazminatı hesaplaması yapabilirsiniz. Ama bunun yerine yukarıdaki araçtan basit bir şekilde kıdem tazminatı ile birlikte hesaplayabilirsiniz. İhbar tazminatı üzerinden gelir ve damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.

up-icon