share-icon
Sitene EkleWeb Master Araçları

İskonto Hesaplama Aracı

İskonto Hesaplama

aracLogo

Kiracının mal sahibine ödeyeceği tutar, net kiradır. Brüt ise kiracının devlete ödeyeceği stopaj tutarı ile net kiranın toplamıdır. Bu bilgileri dikkate alarak hesaplama yapınız.

İşlem:Normal Fiyat:İndirim Oranı ( % ):
comment-image Bir yorum giriniz.

comment-imageİndirim Hakkında Kullanıcı Yorumları

kullanici_resmi
can
thx
kullanici_resmi
Hrkr
Fm
kullanici_resmi
ABÜZİTTİN
01
kullanici_resmi
1
1
kullanici_resmi
Şeyda
S
kullanici_resmi
a
a
kullanici_resmi
Ali
Kdjdjd
kullanici_resmi
ASDASD
DSDSAD
kullanici_resmi
KFŞR
FFRTKŞT
kullanici_resmi
DSD
DDSSD
kullanici_resmi
MEHMET KILINÇ
ASD
kullanici_resmi
merve
iyiii
kullanici_resmi
Mahinur
Bekliyorum teşekkürlee
kullanici_resmi
ELA
TEŞEKKÜRLER
kullanici_resmi
sdsdsf
adadsdada
kullanici_resmi
TEST
DSDS
kullanici_resmi
BERK
GÜZEL
kullanici_resmi
Gokay
teşekkürler
kullanici_resmi
NURAY ÖZBAŞ
ÇOK İYİ BİR İŞ YAPMIŞSINIZ
kullanici_resmi
Lol
Güzel bir uygulama

İskonto Hakkında Bilgi

Alışveriş tutkunuz fazlaysa bir mağazada göreceğiniz yüzde bilmem kaç indirim oranı dikkatinizi hemen çekecektir. İhtiyacınız olmasa bile bir şeyler almak için harekete geçecek ve muhtemelen sonucunda da pişman olacaksınız. Çünkü görmüş olduğunuz iskonto oranları pek de avantajlı bir sonuç doğurmamıştır. Ama ihtiyacınız varken sahip olacağınız indirimli fiyatlar sizi memnun edecektir.

Şimdi iskonto hakkında bilmeniz gerekenlere ve hesaplama yöntemine göz atalım:

İskonto (İndirim) Nedir?

Türk Dil Kurumu (TDK) iskonto kelimesini; indirim, kırdırma ve senedin saymaca değeri üzerinden yapılan indirim olarak tanımlamaktadır. Zaten marketlerde ve alışveriş merkezlerinde sıklıkla bu kelimeyi duyarız. Ayrıca cep telefonlarımıza gelen indirim mesajları da bayram gibi dönemlerde üst üste gelmektedir.

İskontoyu, bir ürünün önceden belirlenmiş fiyatı üzerinden istenilen oranda düşüş yapılması şeklinde de tanımlayabiliriz. Sonuçta indirim olduğunu bilmek bile bu kelimeyi en iyi şekilde tanımaktadır. Kimimiz bir ihtiyacımızı karşılamak için indirim oranları gelsin diye beklerken, kimimiz alışveriş sırasında pazarlık ederek iskontolu fiyattan yararlanmaktadır. Bazıları ise ihtiyacı olmadığı halde indirim sözünü duyunca doğrudan alışverişe koşmaktadır. Yine de indirim oranları nasıl hesaplanır bilmeniz, kandırılmamanız için önemlidir.

İskontolu Fiyat Nasıl Hesaplanır?

İndirim oranının 100'den çıkartılıp 100'e bölünmesi ile elde edilen rakam, normal fiyatla çarpılırsa indirimli fiyat bulunmuş olunuyor. Bu işlemi yukarıdaki araçta "indirimli fiyat hesaplama" seçeneği ile otomatik olarak yapabilirsiniz.

Daha anlaşılır olması adına bir örnek vermek gerekirse;

  • 1000 lira olan bir saati, yüzde 18 iskonto ile alacağınızı varsayalım.
  • [(100 – 18) / 100] * 1000 = 820 TL saat için ödeyeceğiniz indirimli fiyattır.

İskontolu Fiyattan Normal Fiyat Nasıl Hesaplanır?

İndirimli fiyatı ve iskonto oranını biliyorsanız normal fiyatı da hesaplamanız mümkündür. Bunun için yukarıdaki araçta "normal fiyat hesaplama" seçeneği ile sonucu bulabilirsiniz. Temel mantığı ise indirimli fiyatın 100 ile çarpılır ve 100'den indirim oranının çıkarılmasıyla elde edilen rakama bölünür.

Bu işlem için de bir örnek vermek gerekirse;

  • Yüzde 15 indirimden yararlanarak almak istediğiniz ayakkabıyı 550 liraya aldığınızı düşünelim.
  • (550 * 100) / (100 – 15) = 647 Türk lirası ayakkabının normal fiyatıdır.

İskonto Oranı Nasıl Hesaplanır?

Normal ve indirimli fiyat biliniyorsa iskonto oranı da hesaplanabilir. Bunun için yukarıdaki araçta "indirim oranı hesaplama" seçeneğini kullanmalısınız. Temel mantığı ise normal fiyattan indirimli fiyat çıkartılır ve sonuç normal fiyata bölünür. Daha sonra ise elde edilen rakam 100 ile çarpılarak indirim oranı bulunmuş olunur.

Bir örnekle pekiştirmek gerekirse;

  • 100 liralık bir gömleği indirim sayesinde 75 liraya aldığınızı düşünelim.

  • [(100 – 75) / 100] * 100 = 25 (%) indirim oranınız olacaktır.

Sonuç olarak; alışveriş merkezlerinde indirim oranları sizin dikkatinizin daha fazla çekilmesi ve sonucunda da ihtiyacınız olsun veya olmasın bir şeyler almanız için yapılmış satış stratejileridir. Bütçeleme ve kişisel finans konusunda kendinizi yeterli hissetmiyorsanız kurulmuş tuzaklara da düşmeyiniz. Elbette her indirim için tuzak diyemeyiz; ihtiyacınız olan ürünleri, indirim sezonlarında yapmanız çok daha doğru bir hareket olacaktır.

up-icon