share-icon
Sitene EkleWeb Master Araçları

İcra Masrafı Hesaplama Aracı


Notice: Undefined index: placeholder in /home/hesaplama/public_html/cfg/functions.php on line 177

İcra Masrafı Hesaplama

aracLogo

İcra masrafı; peşin harç, başvuru ve vekalet harcı, vekalet pulu, dosya gideri, tebligat gideri gibi kalemlerin toplamını ifa etmektedir.

Dosya Türü:Borçlu Sayısı:Tebligat Türü:Alacak Tutarı:
comment-image Bir yorum giriniz.

comment-imageİcra Masrafı Hakkında Kullanıcı Yorumları

kullanici_resmi
Mehmet keskin
Icra borclarımı ne kadar olďğunu örenmek ostyrum
kullanici_resmi
Mehmet
3000 TL bocun icra kapatma kaç TL tutar
Asiyeelma
Ucbinteleolanhacizlidosyamasrafınekadar
kullanici_resmi
turan akbulut
mahkemede avukat vekalet borcu var icrada 2750 lira ve icra ya yatırdıgım para avukatın cıkardıgı ödedigim net 3500 tl bu normalmi
kullanici_resmi
Barış
İlamsız takiplerde ödeme emri diye bir kağıt eve geldi. Denizbank kredi kartı borcu odemesiydi ben borcu ödedim fakat dosya halen açık durumda ve. Borcum 1750 TL burda ödenmesi gereken 1093 TL görünüyor. Bu kadar çıkmaması gerekiyordu ne yapmam gerekiyor İzmir 4.icra dairesinde.
kullanici_resmi
Mehmet
Benim 65000 liralık bı icram oldu ve avukat tuttum borçlunun minibüsunu hacizle baglattim ama hızlı haciz diyerek paranın yüzde 15 aldı teminat ve 4 bin de icra masrafı aldı toplamda 13500 aldı 12000 bı elden aldı 1500 EFT ile ve vekalet ücretine de 9500 istiyo kime sorsam diyorlar ki icra masrafı aracı hacizle birlikte 2500 yukarı geçmez avukat senin daha paran yok diyo bana ve bn anlaşma yoluyla borçluya anlaştım kendi cabalarimla 15 gün oldu avukatida tutali bnm vekalet ücretini vermem gerekiyo mu ki istiyo ısrarla anlasmiyoda avukat hepsini istiyo bilgisi olan beni aydınlatır mi teşekkürler
kullanici_resmi
Sami
İcralık olmak zor üstüne masraflar ve gecikme faizleri de gelince iyice toprak atıyorlar üstümüze
kullanici_resmi
úmit
400,tl lik borcum son taksidim 1ay gecikti diye evkur as beni icraya verdi ,400tl borcumu odemeye gittim kasadaki arkadas borcunuz 1015 tl dedi bu nededim icra masrafi dedi 600,tl fark koymus ben bunlara 5000tl odedim toplam borcum du adalet bunun neresinde bunu yapan evkur herkez bilsin
Ali
Aynısı banada oldu hiç geçiktirme hemen günü gelmeden öde yoksa borcunun üstüne bindiriyorlar acımaları yok
ALP
BENIM BASIMA DA GELDI BUNLAR YUZDE 7 VEYA 8 ORANINDA FAIZ ISLEMESI LAZIM BUNLAR YUZDE 70 FAIZ UYGULUYOR
kullanici_resmi
Uğur coşkun
İşçiyim mahkemeyi kazandım İstinafa gitti icraya kodu avukatım açılış meblağ 29350 faiz 6300 falandı vekaletname ücreti 3300 tahsil harcı 1336tl masraf miktarı 69,30 toplam meblağ 40174 şimdi kesinti masraflarımı çıktıktan sonra benim alacağım net kadar alırım ne kadar bir yüzdelik kesintisi oluyor
kullanici_resmi
Aydın
Allah korusun bir daha kimseyi düşürmesin bu icraya
kullanici_resmi
Samet
İcra paramı ödedim bende ama hala açık dosya işlem sürüyor ne yapmam gerekiyor?
hangi icra ise oraya gidip dosyanı kapatıyorsn 2019 40 tl gibi her dosyanın ücreti vardı
genco
kullanici_resmi
geride
1 aylıkdı icraydım paramı ödedim masrafım be kadar gelir
kullanici_resmi
feride
merhaba benim borcum vardı anadolu 22. icra dairesinden kapıt geldi oarayı gerekli yere ödedim ama dosya hala açık görünüyo eski taşındığım yerede icta fairesinden gelmişker bugün neden hala açık kapanmadı benden daha paramı alcaklar
kullanici_resmi
Ali
500 üstü ödeme yaptım bir daha düşmeyiz inşallah bu çukura
kullanici_resmi
Hikmet
Bıktık artık icralık olmak ayrı dert borç harç ödeyemeyince üstüne icra masrafı ayır dert.
kullanici_resmi
fatma
7 yıllık bir dosyam vardı ana paraya kapattık. 1 ay sonra icra masrafı gelicek dediler. icra masrafı ne kadar olur
kullanici_resmi
Murat
İcralık oldum
kullanici_resmi
Ahmet aydin
Icra masraflarim
kullanici_resmi
İsa
Ödeyemedik işte borcumuzu gırtlağa kadar dayandı. Üstüne bir dünya masraf ekleniyor yeter yeter..
kullanici_resmi
mustafa yarme
aaa
kullanici_resmi
Selman
Acımıyorlar aga acımıyorlar 3000 bende var işte

İcra Masrafı Hakkında Bilgi

Alacaklının borçludan alacağını alamaması üzerine borcunu devlet gücü ile tahsil etmek üzere İcra Müdürlüğü nezdinde başlattığı işleme, icra takibi denmektedir. Bu işlemin başlatılması için alacaklı tarafından belli bir masraf ve harç ücreti ödenmelidir. İşte bunlara icra masrafı denmektedir. Bir kısmı peşin olarak ödenen bu masraflar, dosya türüne ve tebligat türü gibi unsurlara göre belirlenmektedir.

Şimdi icra takibi, masrafı ve hesaplama yöntemi ile ilgili detaylara göz atalım:

İcra Takibi Nedir?

Birinin size borcu var ve bunu çeşitli nedenlerle ödeyemiyor. Ama siz de artık bu borcu almak istiyorsunuz ve devlete bu konuda başvuru yapıyoruz. İcra Müdürlüğüne yapılan bu başvuru sonucunda başlatılan işlemlere icra takibi denmektedir. Elbette bu başvuruyu yaparken alacaklı tarafın belli bir harç ve masraf ödemesi yapması gerekmektedir.

Alacaklının başvurusunda ödediği harç ve masraflar ise kısaca; peşin harç, başvuru ve vekalet harcı, vekalet pulu, dosya gideri, tebligat gideri şeklindedir. Bunların toplamını ödemekle yükümlüdür; ama direkt kendisi başvuru yaparsa vekalet pulu ile harcı ödemesine gerek yoktur. İşte bunlara da icra masrafı adı verilmektedir.

İlamlı ve İlamsız İcra Takibi Nedir?

İcra takibi iki farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlardan birincisi ilamsız olarak anılmaktadır. İlamsız icra takibi; bir mahkeme kararı bulunmaksızın para veya teminat alacaklarının tahsili için başlatılmaktadır. Aynı zamanda para veya teminat niteliğinde olmasa da kiralanan bir taşınmazın tahliyesi de icra müdürlüğünden ilamsız icra yolu ile istenebilmektedir. İlamlı icra takibi ise bir mahkeme kararına dayanılarak başlatılan türdür.

İlamsız icrada, doğrudan icra dairesine başvuruda bulunulmaktadır. Bunun için alacaklının icra takibi yapılabilmesi için elin bir ilam bulundurmasına gerek yoktur. Alacaklının alacağının bir belgeye bağlı olması da gerekmemektedir.

Alacağı hakkında bir senedi bulunmayan alacaklı da ilamsız icra yoluna gidebilir; ama bu halde ilamsız icra takibinde başarılı sonuç alınabilmesi için borçlunun ödeme emrine itiraz etmemesi gerekmektedir. Borçlu taraf itiraz ederse alacaklının mahkemede dava açması ihtiyacı doğmaktadır.

İcra Dosyası Açarken Karşılaşılan Masraflar Nelerdir?

İcra takibi başlatabilmek için bazı harçlar ve masrafların ödenmesi gerekmektedir. Bu masraflar, başlangıç aşamada alacaklıdan tahsil edilmektedir ve dosya masrafı adı altında dosya borcuna eklenmektedir. Harç ve masraflar yapılacak icra takibinin türüne göre de değişiklik göstermektedir.

İlamsız icra takibinde istenen harç ve masraflar:

 • Başvuru Harcı
 • Peşin Harç
 • Vekâlet Suret Harcı (Vekalet yoksa ödenmez)
 • Dosya Masrafı
 • Baro Pulu
 • Tebligat Gideri (Normal veya Hızlı)

İlamlı icra takibinde istenen harç ve masrafları ise ilamsızdan farklı olarak peşin harcı içermemektedir. Diğer harç ve masraflar aynıdır.

Dosyada kısmen veya tamamen tahsilat yapılması durumunda başka harçlar da eklenmektedir. Tahsil harcı, kural olarak borçluya yüklenmektedir ve değer üzerinden 6 farklı şekilde alınabilmektedir. Bunlar ise şu şekildedir:

 • Ödemeye veya icra emrinin tebliği üzerinden hacizden önce ödenen paralardan (Yüzde 4,55)
 • Hacizden sonra ve satıştan önce ödenen paralardan (Yüzde 9,10)
 • Haczedilen veya rehinli malların satılıp paraya çevrilmesi suretiyle tahsil olunan paralardan (Yüzde 11,38)
 • Resmi ve özel müesseseler memur ve hizmetlilerinin maaş, ücret, gündelik ve sair hizmet gelirlerinin haczi suretiyle tahsil olunan paralardan (Yüzde 4,55)
 • Takip talebi bulunmayan alacaklılara İcra ve İflas Kanunu’nun 125’inci maddesinin 3’üncü fıkrası gereğince ödenen paralardan (Yüzde 2,27)
 • Gayrimenkullerin ve gemilerin tahliye ve tesliminde; icra emrinin tebliği üzerine tahliye olunduğu takdirde (yüzde 2,27), tahliye ve teslim icra marifetiyle olduğu takdirde (yüzde 4,55)
 • Menkul tesliminde; icra emrinin tebliği üzerine teslim halinde (yüzde 2,27), icra marifetiyle teslim halinde (yüzde 4,55)
 • Konut finansmanından kaynaklanan alacaklar ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığının rehinle temin edilmiş alacaklarının takibinde, bu bentte belirtilen tahsil harçları dörtte biri oranında uygulanır.

İcra Harcı Nedir?

Devletin icra hukuku alanındaki hizmetlerin karşılık olarak aldığı paradır. Aksine bir hüküm olmadıkça herhangi bir icra takip işleminin yapılmasını isteyen kişi, o işlemin yapılması için gereken harcın tamamını peşin olarak ödemek zorundadır. Ödenecek harçlar, yıllara göre değişiklik gösterebilmektedir.

Harçlar Yasası Md. 127’ye göre; harcın tamamı ödenmedikçe işlem yapılamamaktadır. Aynı yasanın 128. Maddesi’nde ise gerekli harcı almadan o işlemi yapan memur, yükümlü ile birlikte harcın ödenmesinden sorumlu olmaktadır.

Başvuru Harcı

İcra takiplerinde talep talebinde bulunan alacaklıdan alınan harçtır. Sabit bir harçtır ve alacaklı haklı çıkarsa harç borçluya yüklenmektedir.

Peşin Harç

İlamsız icra takibinde, takip talebinde bulunan alacaklıdan alacağının binde beşi oranında tahsil edilmektedir. Bu harç, takip sonunda alınacak asıl harca mahsup edilmektedir.

İlama dayanmayan takiplerde mahkemeye başvurmaya mecbur kalan alacaklıdan peşinde alınan harç, kendisine iade edilmektedir veya alacaklının isteği üzerine mahkeme harçlarından mahsup edilmektedir.

İlamlı icra takibinde ise peşin harç alınmamaktadır. Ayrıca ilam niteliğinde belgelere dayalı takiplerden de peşin harç alınmamaktadır.

Tahsil Harcı

Konusu para olan veya para ile değerlendirilmesi mümkün olan icra takiplerinde, takibin değeri üzerinden takibi başarıyla sonuçlanması nedeniyle nispi olarak alınan harca verilen isimdir. Harç oranı, icra takibinin devam ettiği süre boyunca artmaktadır.

Tahsil harcı;

 • Ödeme veya icra emrinin tebliği üzerine hacizden önce ödenen paralardan %3,6,
 • Hacizden sonra ve satıştan önce ödenen paralardan %7,2,
 • Haczedilen malların satılıp paraya çevrilmesi ile tahsil olunan paralardan %9 oranında alınmaktadır.

Hacizlerin kaldırılabilmesi için de tahsil harcının ödenmiş olması gerekmektedir.

İcra Masrafı Nasıl Hesaplanır?

İlamlı ve ilamsız olmak üzere farklılık gösteren icra takibi, gerekli harçların ve ücretlerin ödenmesiyle başlatılabilmektedir. Gerekli olan harçların bazıları sabitken, bazıları alacak tutarı üzerinden hesaplanmaktadır. Aynı zamanda harçlar, yıllara göre farklı oranlarda hesaplanabilmektedir.

Örneğin; 2018 yılında ilamsız bir dosyada 1 adet borçlu normal tebligat yoluyla 10 bin liralık alacağı için:

 • 50 lira peşin harç,
 • 35,90 lira başvuru harcı,
 • 5,20 lira vekâlet harcı,
 • 8,20 lira vekâlet pulu,
 • 1 lira dosya gideri,
 • 14 lira tebligat gideri ödemelidir.

Yani 10 bin lira alacağı için oluşturacağı ilamsız icra takibinde 114,30 lira toplam icra takibi masrafı yapmalıdır. Eğer icra takibini doğrudan kendisi başlatacaksa vekalet pulu ve harcı ödemesine gerek yoktur.

Eğer dosya ilamlı icra takibi yoluyla açılsaydı; peşin harç alınmayacak ve 65,30 lira toplam icra takibi masrafı olacaktı.

İcra Masrafı Hesaplama Aracının Web Sitesine Eklenmesi

İcra masrafı hesaplama konusunda işlemlerle uğraşmak yerine sizin için bu işi yapan araçları kullanabilirsiniz. Bu araçların güncel oranlara göre güncellenmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Paratic Hesaplama olarak değişen harç oranlarına göre aracımızı revize ettiğimizi bilmelisiniz.

İcra masrafı hesaplama aracını web sitenize veya blogunuza eklemek için aracın hemen alt kısmında bulunan “sitene ekle” yazısına tıklamanız yeterlidir. HTML kodunu sitenizde veya yazınızda istediğiniz yere yapıştırarak, ziyaretçilerinize bu alanda bir hizmet verebilirsiniz.

up-icon