(%-0.29)

26.7576


(%0.14)

28.7691


(%0.25)

33.5441


(%0.25)

1923.61


(%0.27)

1.07284


(%-1.01)

146.32


(%-0.06)

0.8578


(%-0.55)

698472.16


Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.

Kaç Lot Düşer? Halka Arz Lot Hesaplama

Halka arza ne kadar katılım olursa kaç lot düşer hesaplamak için Paratic Hesaplama sayfasını kullanın. Anında halka arz lot hesaplama işlemi yapın.

Hesabınızı şimdi oluşturun!

Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.

gcm image

Lot Nedir?

Para ve sermaye piyasalarında sıklıkla duyulan lot kelimesi, payı ifade eder. 1 lot aksi belirtilmedikçe 1 adet hisse senedini (pay) gösterir. Aynı zamanda 1 TL nominal değer 1 lot hisse senedine işaret eder. Borsada 1 adet hisse senedi yerine 1 lot pay ifadesi daha sıklıkla kullanılır. İşlem emirleri de 1 ve katları şeklinde devam eder.

Halka Arz Lot Hesaplama Aracı Nasıl Kullanılır?

Yukarıda görülen halka arz lot hesaplama aracı için kullanım bilgilerini de paylaşalım. Araçta bireysele dağıtılacak lot kısmına halka arz bilgilerinde açıklanan "yurt içi bireysel yatırımcı" için ayrılmış lot miktarını girmelisiniz. Diyelim ki halka arzda 10 milyon lot dağıtım yapılacak. Ancak 9 milyon lotu bireysel yatırımcıya ayrıldı. Bu kutucuğa 9 milyon yazmanız gerekiyor. Beklenen katılımcı sayısını ise tahmini olarak girmelisiniz. Örneğin bir önceki halka arza 2 milyon yatırımcı katıldı. Bu kutucuğa 2 milyon yazabilirsiniz. Farklı miktarları da yazarak hesaplamanızı çeşitlendirebilirsiniz. Halka arz fiyatı kutusuna ise açıklanan bilgiler arasında yer alan fiyatı girmelisiniz. Bu bilgileri girip hesapla butonuna bastığınız zaman, kişi başı dağıtılacak lot ile lot sayısına göre ne kadar para yatırmanız gerektiği sonucuna ulaşacaksınız.

Bireysele Eşit Dağıtım Nedir?

Halka arzlarda lot hesaplama konusunda karşımıza çıkan en temel noktalardan birisi de bireysele eşit dağıtım ifadesidir. Halka arzlarda dağıtım yöntemi, oransal ve eşit dağıtım olarak ikiye ayrılır. Ancak Borsa İstanbul'da getirilen düzenleme sonucunda halka arzlarda oransal dağıtım kaldırılarak eşit dağıtım yöntemine geçilmiştir. Eşit dağıtım yönteminde her yatırımcıya eşit miktarda lot dağıtılır. Dağıtım yönteminde halka arz emir tutarı büyüklüğünün bir önemi yoktur.

Ek Satış Nedir?

Bazı halka arzlarda ek pay satışı açıklanabilir. Bu mevcut ortaklar tarafından satılabileceği veya halka arza araclık eden kurumlardan biri tarafından ödünç alınarak ödünç alımlı satış yolunu ifade eder. Ek pay satışı, halka arz edilen pay miktarının yüzde 20'sini geçemez.

Düşük Makas Aralığının Avantajlarından Faydalan!

Yatırım konusunda GCM Yatırım uzmanlığına kulak verin, birikimlerinizi lisanslı ve ödüllü GCM ile değerlendirin. Bizim için en büyük ödül sizin güveninizi kazanmış olmak! Uluslararası ve yerel olmak üzere seçkin birçok kurum tarafından sayısız kez ödüllendirildik.

gcm image

Hesabınızı şimdi oluşturun!

Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.

gcm image