share-icon
Sitene EkleWeb Master Araçları

Kira Stopaj Hesaplama Aracı

Kira Stopaj Hesaplama

aracLogo

Kiracının mal sahibine ödeyeceği tutar, net kiradır. Brüt ise kiracının devlete ödeyeceği stopaj tutarı ile net kiranın toplamıdır. Bu bilgileri dikkate alarak hesaplama yapınız.

İşlem:Net Kira Tutarı:
comment-image Bir yorum giriniz.

comment-imageKira Stopajı Hakkında Kullanıcı Yorumları

kullanici_resmi
Tesekkurler
Teşekkürler
kullanici_resmi
yılmaz polat
vvvvv
kullanici_resmi
Ayhan
900 kira alıyorum nekadar stopaj öderim
kullanici_resmi
Mehmet
Net kiram 1.200 tl bana aylık 441 tl stopaj ödüyorum bu ödediğim stopaj tutar doğrumu
kullanici_resmi
Muharrem
Aylık 25bin kira geliri için nekadar stopaj 2021 yıl için tutarı nekadar
kullanici_resmi
Muharrem
Merhaba kira stopaj nasıl hesaplanır
kullanici_resmi
Füsun özbek
Çok rahat
kullanici_resmi
ahmet öztamur
3000 net kiranın 20 dden 600 tl yapar siz 750 y76azmışsınız nasıl oluyor.
kullanici_resmi
NAZAN
Brüt üzerinden %20 dir . Yani 3.750*%20= 750 3.750-750=3000 net kira Eğer netten hesaplayacaksanız %25 ile hesaplayın rakam doğru çıkar.
kullanici_resmi
ahmet öztamur
3000 tl nin stopajı 20 den 600 yapar siz 750 yaznmışsınız
kullanici_resmi
Nevzat
Aylık 4000 TL net kira alıyorum, bunun %20 si 800 TL yapıyor! sizde 1000 Tl olarak nasıl çıkıyor?
kullanici_resmi
5454
5454
kullanici_resmi
Bülent arslanbek
5000.00 net kıranın yüzde 10 fazlası brütü nedir stopaj yüzde 10 dur
kullanici_resmi
Çiğdem
Net kira brute çevrilir ve kira stopaji bütçenin alınır yani doğru yapmışlar
kullanici_resmi
Sedat
İşlettiğim dükkan apartman yönetimine aitse stopaj çıkıyor mu
kullanici_resmi
hüseyin çork
çok güzell bir kolylık
kullanici_resmi
METİN ÖZMET
Aylık 1500 tl ye kiralayacağım bir işyerine yıllık topam ne kadar stopaj ödemem gerekir ödemeler hangi aylarda ödenir
kullanici_resmi
Recep t
9 aylık 2021 kira geliri stopaji
kullanici_resmi
Ebru Ülkü
%10 stopaj indirimi net kira üzerinden mi hesaplaniyor
kullanici_resmi
Kemal
2020 stopajlara yine zam geldi oy oy
kullanici_resmi
Adnan
Net kira tutarından brüte naısıl varılıyor ? örneğim: Net kira 2500 TL
kullanici_resmi
Ali
22250 450tl çıkıyor
kullanici_resmi
Murat
Bu yıl çok fazla arttırmasalar iyi olacak

Kira Stopajı Hakkında BilgiŞimdi kira stopaj ile ilgili bilmeniz gereken konulara göz atalım:

Kira Stopajı Nedir?

Bir işyeri olarak kiralanan taşınmazın brüt kira bedeli üzerinden alınan vergiye, kira stopajı adı verilmektedir. Bunu vergi dairesine ödemekle yükümlü olan taraf ise kiracıdır. Aynı zamanda kiracı, kira stopajını ödedikten sonra mal sahibine net kirayı ödemiş olur.

Mal sahibi ile kiracı aracında yapılan kira kontratında kira bedeli net veya brüt olarak yazar. Kontratta ne olarak belirtilen tutar, kiracının mal sahibine ödeyeceği miktardır. Brüt ise kiracının mal sahibine ödeyeceği tutara kira stopajı kesintisinin eklenmesi ile belirlenen fiyattır.

Kira Stopaj Oranı Nedir?

Kiralarda stopaj oranı, 1 Ocak 2007 itibariyle yüzde 20 olarak belirlenmiştir. Kira stopaj vergisi hesaplaması için Gelir Vergisi Kanunu'nun 94. maddesindeki vergi oranları baz alınmaktadır. Bu verginin yüklenicisi ise kiracıdır.

Neden mal sahibi değil de kiracının bu vergiyi üstlenmediğini sorabilirsiniz. Bunun nedeni, devletin vergi mükellefi olarak kayıtlarında olan kiracılardan bu vergiyi daha kolay ve hızlı bir şekilde tahsil edebilecek olmasıdır.

Kira Stopajı Nasıl ve Ne Zaman Ödenir?

Gelir Vergisi Kanunu'nun 94. Maddesi kapsamında kiraya verilen mallar üzerinden kesilen vergiye olan kira stopajı, yapılan ödemenin brüt tutarı üzerinden yüzde 20 oranına denk gelmektedir. Bu kesinti, aylara veya yıllara ait olmak üzere peşin ödenen kira bedeli üzerinden yapılır. Kiracı ise bu vergiyi ödemekle yükümlü olan taraftır.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından her yılın başında açıklanan vergi takvimi dahilinde yer alan tarihlerde kira stopajı ödenmektedir. İki eşit taksit halinde ödenen gelir vergisi kapsamındaki kira stopajı ödemeleri, Mart ve Temmuz aylarında yapılmaktadır.

3 aylık veya 1 yıllık işyeri kirası peşin olarak tahsil edildiği zaman, peşin tahsil edilen kiranın tamamı vergi kesintisine tabi tutulmaktadır. Eğer kiracı, basit usulde vergilendirmeye tabi bir mükellef ise vergi kesintisi yapma yükümlülüğü bulunmadığı için kira ödemesi üzerinden vergi kesintisi yapılmamaktadır. Kiraya verilen gayrimenkul hem konut hem iş yeri olarak kullanılıyorsa bu durumda da kira bedelinin tamamı vergi kesintisine tabi tutulmaktadır.

Kira Stopajı Ne Kadardır?

Mal sahibi ile kiracı arasında yapılan sözleşmede kira bedeli net ya da brüt olarak belirlenmektedir. Sözleşmede net olarak belirtilen miktar kiracının mülk sahibine ödeyeceği tutardır. Brüt olarak ifade edilen miktar ise hem kira bedelini hem de kira stopajını içermektedir.

Kiracı yaptığı kira ödemesinin brüt tutarı üzerinden bazen yüzde 25 bazen de yüzde 30 oranında gelir vergisi kesintisi yapmak zorundadır. Bu kesinti gelecek aylara veya yıllara ait olmak üzere peşin ödenen kira bedeli üzerinden yapılmaktadır.

Kiracı stopaj ödemesi yapmadığı zaman, mülk sahibine sorumluluk geçmemektedir. Maliye Bakanlığının da bu konuda herhangi bir ibaresi bulunmamaktadır. Yani kiracı stopajını ödemediği zaman, bu taşınmazın sorumluluğu sahibine geçmeyecektir.

Kira Stopajı Nasıl Hesaplanır?

Kiracı ile mülk sahibinin yaptığı kira sözleşmesinde kira bedeli net veya brüt olarak belirlenmektedir. Eğer kira net olarak belirtilirse mülk sahibine ödenecek tutar olduğu anlaşılır. Eğer kira brüt olarak belirtilirse kira stopaj kesintisi ile birlikte yazılmış demektir. Bu durumda kira stopajı hem net hem de brüt üzerinden hesaplanabilmektedir.

Net Kiradan Brüt Kira ve Stopaj Hesaplaması

Kira stopajının brüt kira üzerinden yüzde 20 olarak bir kesintiyi ifade ediyor olmasından yola çıkılarak, net kiranın 0,80'e bölünmesi ile brüt kira hesaplanabilir. Bu şekilde brüt kira tutarı öğrenildikten sonra kira stopajının ne kadar olduğu hesaplanabilir. Brüt kiranın yüzde 20'si hesaplandığı zaman stopaj oranı bulunmuş olacaktır.

ÖRNEK: 2000 lira net kira tutarı söz konusu olduğu zaman;

  • Brüt Kira : 2000 / 0,80 = 2500 TL
  • Kira Stopajı : 2500 * 20 / 100 = 500 TL

Brüt Kiradan Net Kira ve Stopaj Hesaplaması

Brüt kira bilindiği zaman hem net kira hem de stopaj oranı hesaplanabilmektedir. Bu durumda stopaj hesaplaması yapılırken, brüt kiranın yüzde 20'si söz konusu olduğu için direkt 5'e bölünerek işlem kolaylığı sağlanabilmektedir. Bu şekilde kira stopajı hesaplanmış olacaktır. Brüt kiradan stopaj çıkarıldığında ise net kira tutarı elde edilecektir.

ÖRNEK: 3000 TL brüt kira söz konusu olduğu zaman;

  • Kira Stopajı: 3000 / 5 = 600 TL
  • Net  Kira: 3000 – 600 = 2400 TL

Kira Stopajından Brüt ve Net Kira Tutarı Hesaplama

Ödenen kira stopaj oranı bilindiğinde hem net hem de brüt kira oranları hesaplanabilmektedir. Yukarıdaki işlemde brüt kirayı 5'e bölerek stopaj oranını bulmuştur. Burada ise ters işlem yaparak brüt kirayı bulabiliriz. Yani bilinen kira stopaj oranı 5 ile çarpıldığı zaman brüt kira bulunacaktır. Brüt kiradan stopaj oranı çıkarıldığında ise net kira bulunmuş olacaktır.

ÖRNEK: 300 TL kira stopajı ödenecek olması durumunda;

  • Brüt Kira: 300 * 5 = 1500 TL
  • Net  Kira: 1500 – 300 = 1200 TL

Yukarıdaki işlemlerde görüldüğü gibi kira stopaj oranlarının hesaplanmasında oldukça basit bir mantık bulunmaktadır. Yine de bu işlemlerle uğraşmak veya küsuratlı işlemlerle vakit kaybetmek istemiyorsanız Paratic Hesaplama aracını kullanabilirsiniz. İster brüt ister net ister stopaj oranını bilin; 3 durum için de hesaplama yapmanız mümkündür.

up-icon