(%-0.29)

26.7576


(%0.14)

28.7691


(%0.25)

33.5441


(%0.25)

1923.61


(%0.27)

1.07284


(%-1.01)

146.32


(%-0.06)

0.8578


(%-0.55)

698472.16


Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.

Mevduat Faizi Hesaplama Aracı

Mevduatınız için en güncel avantajlara hemen ulaşın! Yatırmak istediğiniz mevduat miktarının kaç günde ne kadar getirisi olacağını anında hesaplayacağınız Paratic Hesaplama sayfasıdır. Hangi bankada en uygun faiz oranları veriliyor şimdi öğrenin.

Hesabınızı şimdi oluşturun!

Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.

gcm image

Mevduat Nedir?

Paranızı bankaya yatırdığınız an artık mevduat ismiyle anıldığını görürsünüz. Zaten yatırılan hesabın adı da mevduat hesabı olarak anılır. Genellikle vadeli ve vadesiz olarak ikiye ayrılır. Vadesiz hesaplar, paranızı bankada tuttuğunuz hesabı tanımlar. En basit haliyle vadeli mevduat hesabı, paranızı bankaya belli bir faiz karşılığında sizin belirleyeceğiniz süre boyunca yatırmanızdır.

Mevduat hesabında paranızı belli bir süre tutma koşulu ile yatırım yaparsınız. Bu süreyi siz belirleyebileceğiniz gibi, bankaların avantajlı faiz koşullarına göre de belirleyebilirsiniz. Vadeli mevduat hesabının amacı ise bir süre yatırılan paranın banka faizi ile değerlendirilmesidir. Vade süreleri bankalara göre değişiklik gösterse de temel olarak 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 1 yıllık şeklindedir.

Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Bir mevduat hesabı açmak artık çok kolay. Bilgisayardan bankanın web sitesine girerek veya akıllı telefondan bankanın mobil uygulamasını indirerek hesap açılış işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu uygulama hem bankalar hem de vatandaşlar için bir kolaylıktır.

Aynı şekilde Paratic Hesaplama gibi web sitelerini kullanarak bankaların faiz oranlarını tek bir sayfadan öğrenebilirsiniz. Bu oranlara göre seçeceğiniz banka ile telefon veya online işlemler üzerinden irtibat kurabilirsiniz. İletişim kurduğunuz zaman, vadeli mevduat hesabı açtırmak istediğinizi belirtirseniz gerekli yönlendirmeleri alırsınız. Kısa sürede de hesabınız aktif hale gelir.

Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranı Nedir?

Bildiğiniz üzere bankalar birbirinden farklı faiz oranları uygulayabiliyor. Bankaların herkese açık faiz oranları olduğu görülse de müşterilerine özel olarak faiz oranları da sunabiliyorlar. Ancak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bankaların asgari faiz oranlarını belirler. Bankalar ise bu oranın üzerinde azami şartlarla belirledikleri faiz oranlarını müşterilerine sunarlar.

Bankalar genellikle birikim miktarı yüksek ve vadelerin uzunluğuna göre faiz oranlarında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

Mevduat Faizi Nasıl Hesaplanır?

Mevduat hesaplarında anaparanın aylık getirisi şu şekilde hesaplanmaktadır:

Aylık Getiri = (Anapara / 100) * (Faiz oranı /12) * Ay Sayısı

Vadeli Mevduat Hesaplarından Vergi Alınıyor mu?

Vadeli mevduat hesaplarında farklı vadelere göre vergi alınmaktadır. Son dönemde ise 'Liralaşma' çalışmaları kapsamında mevduat hesaplarından elde edilen vergilere yönelik çalışmalar yapıldığı gözlendi. Döviz yerine TL mevduat hesabı açılması için vergilerin düşürüldüğü görülmüştü. Bu kapsamda son değişiklik ise 30 Nisan 2024 tarihinde yapıldı. Buna göre TL vadeli mevduat hesaplarına uygulanan stopaj oranları:

  • Vade 6 ay  veya daha az ise %15 stopaj oranı 31.07.2024 tarihine kadar %7,5
  • 6 aydan uzun, 1 yıl veya daha kısa ise %12 stopaj oranı 31.07.2024 tarihine kadar %5
  • Vade 1 yıldan uzunsa %10 stopaj oranı 31.07.2024 tarihine kadar %2,5 şeklindedir.

Döviz vadeli mevduat hesaplarında uygulanan stopaj oranları ise

  • Vade 6 ay veya daha az ise %20
  • 6 aydan uzun, 1 yıl veya daha kısa ise %20
  • 1 yıldan uzunsa %18 şeklinde uygulanmaktadır.

Düşük Makas Aralığının Avantajlarından Faydalan!

Yatırım konusunda GCM Yatırım uzmanlığına kulak verin, birikimlerinizi lisanslı ve ödüllü GCM ile değerlendirin. Bizim için en büyük ödül sizin güveninizi kazanmış olmak! Uluslararası ve yerel olmak üzere seçkin birçok kurum tarafından sayısız kez ödüllendirildik.

gcm image

Hesabınızı şimdi oluşturun!

Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.

gcm image